Türkiye Cumhuriyeti

Darüsselam Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Tanzanya’da Çalışma Ve İkamet Izni Hakkında Önemli Duyuru , 13.01.2016

1. Türkiye ve Tanzanya arasında 18 Şubat 2010 tarihinde imzalanarak 13 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren “Vize Muafiyet Anlaşması” uyarınca diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız Tanzanya’ya yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi olmakla birlikte tek girişli turistik vizelerini havalimanlarına varışta alabilmektedirler. Tanzanya havalimanlarında ita edilen turistik vize harcı 50 ABD Doları olup, turist vizesi ülkede 90 gün süreyle ikamet hakkı tanımaktadır.  

2. 1.10.2015 tarihinden itibaren geçerli olan yeni uygulamaya göre ticari/iş görüşmesi vizesi havalimanlarında verilmemektedir.  İş görüşmesi, ticaret veya yatırım amacıyla Tanzanya’ya gelen vatandaşlarımızın turist vizesiyle ülkeye girişlerinden sonra Tanzanya Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni vizesini almaları gerekmektedir.  

Çalışma izni harçları aşağıda sunulmaktadır. Sözkonusu çalışma izinlerinin geçerlilik süreleri Tanzanya Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Genelde 2 yıl geçerlilik süresiyle verilen çalışma izin türleri ve harçları aşağıda sunulmuştur.

A sınıfı çalışma izni:  1000 ABD doları (Yatırım yapan ve iş kuran yabancılar)

B sınıfı çalışma izni:  500 ABD Doları  (Sağlık, Enerji ve Eğitim alanında çalışanlar)

C sınıfı çalışma izni:  1000 ABD Doları (Sağlık, Enerji ve Eğitim alanı haricinde bir alanda çalışanlar)

D sınıfı çalışma izni:  500 ABD Doları (Dini kuruluşlarda
ve yardım kuruluşlarında çalışanlar)

Short Term Permit : Kısa süreli çalışma izinleri ise 500 ABD Doları olup 6 aylık ikamet izni sağlamaktadır.

Çalışma izni başvurularına ilişkin bilgi ve belgelere http://www.kazi.go.tz/
adresinde “Documents” başlığından ve 
http://www.tic.co.tz/menu/279?l=en  adresinden ulaşılabilmektedir.

3. Yeni bir giriş vizesi almak amacıyla Tanzanya’dan ayrılarak kısa süreliğine başka bir ülkeye giriş-çıkış yapmak uygun ve yasal bir yöntem değildir. Bu açıdan 90 günden fazla kalmak isteyen vatandaşlarımızın gecikmeksizin Darüsselam Kurasini’de bulunan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne (Immigration Headquarters) ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Tanzanya’da A, B ve C sınıfı olmak üzere üç farklı ikamet izin türü mevcuttur. Sözkonusu ikamet izinlerinin geçerlilik süreleri Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Genelde 2 yıl geçerlilik süresiyle verilen ikamet izin türleri ve harçları aşağıda sunulmuştur.

A Sınıfı ikamet izni: 3050 ABD Doları (Yatırım yapan veya iş kuran yabancılar)


B Sınıfı ikamet izni: 2050 ABD Doları (Çalışanlar ve ücretli işçiler)

C Sınıfı ikamet izni: 500 ABD Doları (Öğrenciler, gönüllüler, araştırmacılar)

Başvuru evrakına ilişkin bilgilere www.immigration.go.tz adresindeki “Residence Permits” başlığından ve http://www.tic.co.tz/menu/279?l=en  adresinden ulaşılması mümkündür. Ülkemizden alınan ilgili belgelerin onayı ve tercümesi için Büyükelçiliğimize başvurulması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın Tanzanya Göç İdaresi nezdinde herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için yukarıdaki hususlara dikkat etmeleri önemle rica olunur.