Türkiye Cumhuriyeti

Darüsselam Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye Tanzanya ikili ilişkileri, 22.03.2016

Türkiye ile Tanzanya arasında diplomatik ilişkiler 1963 yılında kurulmuştur. Ekim 1979’da açılan, ancak bütçe mülahazalarıyla 1984 yılında kapatılan Darüsselam Büyükelçiliğimiz 18 Mayıs 2009 tarihinde tekrar faaliyete geçmiştir. Tanzanya’nın Roma Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Bernard Membe, 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret Tanzanya'dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk ikili resmi ziyaret olma özelliği taşımaktadır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nun (TDGG) Darüsselam Limanı ziyareti ile eşzamanlı olarak Sayın Başbakanımız Dışişleri Bakanı olduğu dönemde 30 Mayıs-1 Haziran 2014 tarihlerinde Tanzanya ve Zanzibar’ı ziyaret etmişlerdir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız 30 Mayıs’ta Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Bernard Membe ve Tanzanya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohamed Gharib Bilal ile 31 Mayıs’ta Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr.Ali Mohammed Shein, Zanzibar Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Seif Sharif Hamad ve Zanzibar Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Seif Ali Iddi ile görüşmeler gerçekleştirmiş, Zanzibar Devlet Üniversitesi’ni (SUZA) ziyaret etmiştir.

Sayın Başbakanımız Tanzanya Dışişleri Bakanı Membe ile görüşmesinde, TDGG’nin aktivasyonu kapsamında tarihte ilk kez Afrika kıtası etrafında seyir faaliyeti icra edildiğini, bu kapsamda TDGG gemilerinin Afrika kıtasında 24 ülke ve 25 limanı ziyaret etmekte olduğunu, Tanzanya’nın Ankara’da Büyükelçilik açma kararını memnuniyetle karşıladığımızı, Zanzibar’da Fahri Konsolosluk açmak istediğimizi, TİKA’nın Afrika ve Tanzanya’da insani ve kalkınma yardımlarına devam ettiğini, bu çerçevede Darüsselam’da 2 yetimhanenin yenilenmesinin yapıldığını belirtmiştir.

Sayın Başbakanımız ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 500 milyon ABD Dolarına çıkarmak istediğimizi, bu çerçevede gerekli anlaşmaların bir an önce imzalanmasının gerektiğini, BMGK geçici üyeliğimize verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini ifade etmiştir.