Türkiye Cumhuriyeti

Darüsselam Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Büyükelçiliğimizin internet sitesine hoşgeldiniz.

Türkiye Cumhuriyetinin Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime resmen 9 Eylül 2015 tarihinde başladım. Bu göreve atanmış olmaktan onur duyuyorum. Önümüzdeki dönemde Büyükelçilikteki çalışma arkadaşlarımla birlikte ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışacağız. 

Uzun bir aradan sonra 2009 yılında tekrar faaliyetlerine başlayan Büyükelçiliğimiz, Afrika’ya açılım politikamız çerçevesinde açılan ilk Büyükelçiliktir. Büyükelçiliğimizin açılışını müteakip en üst seviyede gerçekleştirilen ziyaretler, karşılıklı olarak ikili ilişkilere verilen önemi teyit etmiştir.

2009 yılından bu yana Tanzanya ile ticaret, tarım, havacılık, enerji gibi alanlarda 10’dan fazla anlaşma imzalanmıştır. Diğer bazı anlaşmaların imza süreci devam etmektedir.

Türk Havayollarının 2010 yılında başlayan Darüsselam seferleri ve 2012 yılında başlayan Klimanjaro seferleri iki ülke resmi heyetlerinin, işadamlarının, STK temsilcilerinin ve vatandaşlarının karşılıklı ziyaretlerini önemli ölçüde artırmış ve ilişkilerimizin gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Darüsselam Ofisi kurulum aşamasındadır. TİKA’nın önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği faaliyetler ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkıda bulunacaktır.

Türkiye ile Tanzanya arasındaki ilişkiler, her iki ülkenin de potansiyeli gözönünde bulundurulduğunda çeşitlendirilmeye oldukça elverişlidir. Görev sürem boyunca, çalışma arkadaşlarımla birlikte bu imkânı en iyi şekilde değerlendirerek, ilişkilerimizi daha ileri düzeylere taşımayı hedefleyeceğiz. Bu çerçevede, özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerimizi, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi artırmayı planlamaktayız.

Büyükelçiliğimizin kapısının vatandaşlarımıza ve Tanzanyalı dostlarımıza daima açık olduğunu vurgulamak isterim. Duyurularımızı ve faaliyetlerimizi facebook ve twitter adreslerimizden de takip etmenizi öneririm. Bize sorularınızı, görüşlerinizi iletmekte tereddüt etmeyiniz.

Bu vesileyle içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.